ZEYTİN & ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ
Geçmişi günümüzden 10 bin yıl öncesine dayanan, birçok efsanenin kaynağı, eski tarihin tanrı ve tanrıçaları tarafından kutsal sayılmış zeytin, Kemal Bey Çiftliği ve Oteli'nin de baş kahramanları arasında...

Zeytinin binlerce yıllık macerasının başlangıcı Klazomenai, antik İyonya'nın oniki şehrinden biri, bugünkü adıyla Urla... Klazomenai antik kentinde yer alan tarih boyunca bilinen en eski zeytinyağı işliği, çok hoş bir müze olarak birikimini bugüne aktarmaya devam ediyor..

Urla’da, bu macerayı bundan böyle bilimsel, aynı zamanda da geçmişine bağlı kalarak, doğal yöntemlerle, uygarlığın getirdiği her türlü kirlenmeden koruyarak, dünyanın her yerinden gelen Ege dostlarıyla paylaşmayı hedefleyen Kemal Bey Çiftliği ve Oteli, sadece kendi ağaçlarından topladığı katkısız zeytinlere, kendi sevgilerini katarak gelenekçi anlayışla zeytinyağı da üretiyor. 1900'lerin başında ailenin Girit'ten Ege'ye göç etmesiyle bu topraklarda başlayan gelenek bugün ailenin dördüncü jenerasyonu ile Kemal Bey Çiftliğinde devam ediyor.
 
 

ZEYTİN & ZEYTİNYAĞI VE SAĞLIK

Zeytinin sağlığa faydası içerdiği polifenoller ile bağlantılıdır. Örnek olarak zeytinde bulunan hydroxytyrosol adlı polifenol dünyada bilinen en kuvvetli antioksidandır ve C-Vitamininden 13 kez daha güçlüdür. Zeytin ve zeytinyağının sağlığa çok faydalı olduğu yapılan birçok bilimsel araştırma tarafından ortaya konulmuştur. Konu ile ilgili makalesinde Karen Lee Richards diyor ki… ““Hydroxytyrosol antioksidanların süperstarıdır- şu ana kadar bulunanların en güçlüsü! …yeşil çaydan 15 kez ve CoQ10 dan 3 kez daha yüksek olan 68.576 ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) (Serbest Radikalleri Emme Yeteneği) değerine sahiptir. Hydroxytyrosol,  başlıca zeytinde bulunur – meyvesinde, yaprağında ve özünde… On yıllarca zeytinyağı sağlıklı özellikleri ile anıldı. Akdeniz ülkelerinde kardiyovasküler hastalıkların ve kanserin diğer batı ülkelerinden daha düşük oranlarda görüldüğü belirlendi. Akdeniz Diyetinin en karakteristik unsuru zeytinyağı olduğu için, hangi bileşiğin bu anti-enflamatuar ve kolestrol düşürücü etkiden sorumlu olduğunu incelemek için araştırmacılar zeytinyağına yöneldi. İşte o zaman Hydroxytyrosol  bulundu – zeytinyağının anti-enflamatuar etkisinin kaynağı olan polifenol. Serbest radikalleri emme,  hücreleri ve mitokondrileri koruma kapasitesi çok etkileyiciydi…”

Makalenin tamamı...

 


 Zeytin & Zeytinyağı Broşürü

kazdereagac
zeytin
zeytinyağı
Zeytincilik Görsel 6
Zeytincilik Görsel 5
Zeytincilik Görsel 4
Zeytincilik Görsel 3
Zeytincilik Görsel 2